zde se nacházíte:
Úvod > Betaglukany

Imunostimulace

Imunostimulace je vhodná u dětí, které jsou víc než 6 – 8 krát ročně natolik nemocné, že musí zůstat mimo kolektiv. Podle lékařů je vhodné začít s výživovými doplňky s obsahem účinných látek přírodního původu minimálně 1 měsíc před očekávaným obdobím zvýšeného výskytu chorob.

Mezi významné imunostimulanty patří:

  • biologicky aktivní polysacharidy (např. betaglukany) – jde o skupiny velmi účinných přírodních látek, které jsou součástí buněčných stěn hub a některých rostlin,
  • probiotika a prebiotika,
  • fytofarmaka (např. přípravky z echinacey nebo bezinek) – význam mají spíše při akutních infekcích dýchacího systému, jejich preventivní vliv na opakované infekce je malý,
  • minerální látky (zejména zinek a selen) – jejich obsah ve stravě má prokazatelný účinek na imunitní systém a jeho optimální fungování,
  • vitamíny (vitamín C, A, E).

Betaglukany

Betaglukany jsou přírodní polysacharidy získávané z hub, řas, kvasnic, lišejníku a obilných zrn.

V tradiční čínské medicíně se pro svojeé celkově prospěšné vlastnosti betaglukany získané z hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus) používaly na podporu systému obranných mechanismů organismu už před více než 2000 roky. Zvyšují aktivitu různých buněk imunitního systému, a tím i odolnost vůči bakteriím, virům a parazitům. Při pravidelném užívání se náš organismus začíná bránit a je lépe připraven na skutečný infekční stav. Bezpečnost betaglukanů je klinicky prokázaná.

Doporučená denní dávka čistého betaglukanu je 250 – 500 mg. U dětí od 1 roku do 3 let se doporučuje 30 mg (ve formě sirupu), u dětí od 3 let pak 90 –100 mg (sirup nebo pastilky).

Klinický test

účinnosti multiIMUN tablet vs. placebo měřením sekrečního IgA (sekreční indikátor zvýšení imunity)

Zdroj: Testování, měření IgA a vyhodnocení klinického testu proběhlo ve Státním zdravotním ústavě, na oddělení speciálních potravin

Závěr: Průměrný nárůst IgA (indikátor zvýšení imunity) u zdravých pacientů činil 35%, doba užívání 30 dnů.

Doporučená denní dávka čistého betaglukanu je 250 – 500 mg. U dětí od 1 roku do 3 let se doporučuje 30 mg (ve formě sirupu), u dětí od 3 let pak 90 – 100 mg (sirup nebo pastilky).

Nukleotidy izolované z kolostra

Nukleotidy jsou všudypřítomné látky – jsou stavební jednotkou buněk všech živých organismů a účastní se všech biologických pochodů v organismu.

Nukleotidy jsou důležitou a z mnoha pohledů nepostradatelnou nutriční složkou. Klíčový význam mají v regeneračních procesech. Požadavky na přísun nukleotidů exponenciálně narůstají v období zátěže (fyzická, psychická, infekce). Nedostatek nukleotidů způsobuje významný pokles funkčnosti mechanismů specifické a nespecifické imunitní odpovědi.

Vitamín C

Vitamín C se ve vysokých koncentracích nachází v buňkách imunitního systému, které ho potřebují pro svoji správnou funkci. Přispívá tak k normální funkci imunitního systému a k normálnímu energetickému metabolismu. Je to důležitý vitamín, který pomáhá snížit míru únavy a vyčerpaní a přispívá i k ochraně buněk před oxidačním stresem.

Vitamín C patří mezi esenciální látky, což znamená, že lidské tělo si jej není schopno vytvářet samo a musí ho přijímat v potravě. Na rozdíl od vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K) je vitamín C rozpustný ve vodě a tělo si jeho zásoby vytvářet nedokáže. To znamená, že se jím nemůže předávkovat. Ale pozor, nadměrné množství vitamínu C je zátěží pro ledviny.

Potřeba vitamínu C se mění s přibývajícím věkem. Zatímco dětem stačí denně 40 – 50 mg, dospívající a dospělí potřebují dvojnásobek (80 – 100 mg).

Galaktooligo-sacharidy (GOS)

Přirozeně se vyskytující prebiotická vláknina, která upravuje střevní mikroflóru a přispívá tak k fyziologickému osídlení střeva. Dobře pracující střevní systém je základem imunity.

Pro podporu imunity